Rose Scoala ambasador Erasmus+ Olimpiada nationala

PROIECTUL PRIVIND INVATAMANTUL SECUNDAR (ROMANIAN SECONDARY EDUCATION PROJECT) ROSE

ROSE este un proiect care isi propune sa contribuie la reducerea abandonului in invatamantul secundar si tertiar si la cresterea ratei de promovare a examenului de bacalaureat. Proiectul, finantat printr-un imprumut de 200 de milioane de euro acordat de Banca Internationala pentru Reconstructie si Dezvoltare, va fi implementat de catre Ministerul Educatiei Nationale si Cercetarii Stiintifice pe o perioada de 7 ani, intre 2015 si 2022. Proiectul este structurat in trei componente, primele doua fiind concepute pentru a aborda aspecte de natura academica si sociala care conduc la performanta scazuta a elevilor in invatamantul secundar superior, precum si in primii ani din invatamantul tertiar. A treia componenta include atat managementul de proiect, monitorizarea si evaluarea impactului acestuia, cat si activitatea de evaluare a interventiilor existente, care abordeaza constrangerile financiare ale elevilor din invatamantul secundar superior provenind din grupuri dezavantajate. Perioada de derulare a granturilor acordate liceelor este de maximum 4 ani, iar marimea acestora este,in medie, de 100.000 Euro.Obiectivele granturilor sunt reducerea ratei de abandon scolar in licee, cresterea ratei de absolvire si imbunatatirea performantei la examenul de bacalaureat. Liceele vor propune activitati menite sa conduca la realizarea obiectivelor mentionate, care vor include, printre altele:
      (i)   activitati remediale, de consiliere, indrumare si orientare vocationala, de mediere in comunitatile rome, si activitati de dezvoltare personala (cel putin 50% din costurile directe);
      (ii)   activitati extracurriculare si de informare, cum ar fi vizite/excursii de documentare, stagii de pregatire, participari la competitii si formarea de retele interscolare (pana la 30% din costurile directe);
      (iii)   lucrari civile minore de renovare, amenajare a interioarelor cladirilor scolare (de exemplu: laboratoare), fara impact negativ asupra mediului, si achizitii de bunuri (pana la 20% din costurile directe). Anunt atribuire contracte